Loading...
خدمات 2018-09-10T15:47:31+04:30

شبیه سازی و بهینه سازی سیستم ها و تجهیزات تهویه و تخلیه دود، تخصص ماست.

فرم دریافت مشاوره

شبیه سازی CFD سیستم های تهویه مطبوع

امروزه با پیشرفت صنایع ساختمانی و ساخت صدها پروژه تجاری، اداری و مسکونی در مساحت های بزرگ و فضاهای متنوع از نظر متراژ و ساختار و در کنار پیشرفت در سیستم های تهویه مطبوع و در نهایت ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی، یکی از مسائل بسیار مهم در طراحی و بهره برداری از سیستم های تهویه مطبوع، اطمینان از یکنواختی و بهینه بودن توزیع جریان و حرارت و برودت در بخش های مختلف ساختمان است.

هر چند که در روش های طراحی سیستم های تهویه مطبوع، روش ها، هندبوک ها و استانداردهای بسیاری وجود دارد که پاینبدی به آن ها موجب بهبود نتایج طراحی است، لیکن در پروژه ها بزرگ و دارای الگوهای جریانی پیچیده، امکان ارزیابی دقیق الگوی جریانی و دمایی ساختمان، پیش از ساخت وجود ندارد، مگر آنکه با استفاده از روش های شبیه سازی مدرن، الگوهای جریانی، سرعت، فشار، دما و خطوط جریان، نمایان شده و مورد ارزیابی قرار گیرد.

دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) معتبرترین و شناخته شده ترین روش شبیه سازی سیستم های تهویه مطبوع است که با استفاده از آن میتوان به جزییات فراوانی از جریان و انتقال حرارت داخل فضاهای مختلف دست یافت. در صورت استفاده صحیح از این ابزار و در اختیار داشتن منابع محاسباتی مناسب، می توان با ارزیابی هر طرح پیش از اجرا، از وقوع مشکلات بهره برداری و غیر قابل برگشت در سیستم های تهویه مطبوع پیشگیری نمود.

تاکنون بسیاری از پروژه های بزرگ کشور و در ابعاد ملی، شبیه سازی CFD پروژه های تهویه مطبوع خود را به گروه شبیه سازان دینامیک سیالات محاسباتی تهویه مطبوع ایران سپرده اند. برای اطلاع از جزییات پروژه و همچنین آشنایی با روش های دینامیک سیالات محاسباتی، به بخش پروژه ها و مقالات سایت مراجعه فرمایید.

طراحی و شبیه سازی سیستم های تهویه با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی-CFD

نمایی از یک ساختمان و سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده در آن

دینامیک سیالات محاسباتی که تحت عنوان Computational Fluid Dynamics و به اختصار CFD نیز شناخته می شود، ابزاری است شناخته شده و قدرتمند برای شبیه سازی انواع جریان های صنعتی و طبیعی در دنیای پیرامون ما. مبانی اصلی این دانش، برگرفته از علوم فیزیک و مهندسی مکانیک است، لیکن در علومه مهندسی و زمینه های مختلفی همچون مهندسی شیمی و فرایندهای نفت و گاز، هواشناسی، طراحی آیرودنیامیک و پیشرانش، مهندسی پزشکی و سیستم های تحویل دارو کاربرد دارد. یکی از زمینه های اصلی مورد استفاده CFD، در طراحی ساختمان و سیستم های تهویه مطبوع است. با استفاده از CFD، میتوان الگوهای جریانی و حرارتی در ساختمان های وسیع و دارای معماری پیچیده را مشخص شبیه سازی و آشکار نمود و تصحیحات لازم بر روی طراحی و اجرای سیستم های تهویه مطبوع را اعمال نمود.

مبنای اصلی دینامیک سیالات محاسباتی، معادلات پایه ناویراستوکس است که غالبا در دیدگاه اویلری نوشته و شبیه سازی می شوند و منجر به دستگاه معادلات غیر خطی می شوند. این دستگاه با استفاده از روش های مختلفی همچون روش های تکرارشونده حل شده و کانتورها و طیف های سرعت، فشار و دما را در دامنه حل آشکار می سازند. جزییات بیشتری از روش های CFD در بخش مقالات سایت آمده است و برای آشنایی بیشتر می توانید کتاب مبانی و اصول دینامیک سیالات محاسباتی و روشهای شبیه سازی در نرم افزارهای FLUENT و CFX، تالیف مهندس احسان اله سعادتی را مطالعه فرمایید.

شبیه سازی جریان و انتقال حرارت در سیستم برق اضطراری دیتاسنتر مرکزی بانک تجارت با استفاده از CFD

شبیه سازی جریان و انتقال حرارت در سیستم برق اضطراری دیتاسنتر مرکزی بانک تجارت با استفاده از CFD

در کشور ما ایران نیز، چندسالی است که کارفرمایان، مشاوران و پیمانکارانی که علاقه مندطراحی بهینه در سیستم های تهویه مطبوع اند از ابزار CFD برای ارزیابی و بهینه سازی طرح های تهویه خود از خدمات CFD بهره می برند. ساختمان مرکزی بانک پارسیان، برخی از ساختمان های بزرگ سازمان صدا و سیما، پارکینگ مجموعه اطلس مال ایرانیان واقع در منطقه نیاوران تهران، هتل لوتوس تهران و محل نصب ژنراتور های اضطراری بانک تجارت، تنها نمونه هایی از پروژه های بزرگی در کشوراند که از خدمات CFD گروه شبیه سازان دینامیک سیالات محاسباتی ایران، برای ارزیابی و بهینه سازی طرح های تهویه مطبوع خود بهره برده اند

شبیه سازی CFD در مراکز نگه داری داده و تجهیزات IT

با پیشرفت توان محاسباتی و ظرفیت های ذخیره سازی اطلاعات در تجهیزات IT و به دنبال آن تاسیس مراکز نگه داری داده و پردازش اطلاعات سریع، بحث تولید حرارت در این مراکز مورد اهمیت قرار گرفت. امروزه دیتاسنتر، مفهومی است که در بسیاری از جنبه های زندگی بشر مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. ذخیره سازی و پردازش اطلاعات مشتریان یک بانک، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات کاربران سایت های بزرگ، ذخیره سازی و دسترسی به برنامه های تلویزیونی و رادیویی، ذخیره سازی و پردازش داده های هواشناسی، انجام محاسبات مهندسی در ابعاد بزرگ، تنها موارد محدودی از نیاز ما به دیتاسنتر و مراکز ذخیره سازی و پردازش داده است.

در تمامی این مراکز داده، به دلیل جریان عبوری از هزاران و میلیون ها مدار الکتریکی و الکترونیکی، حجم قابل توجهی حرارت تولید می شود. این حرارت بعضا و در برخی از دیتاسنترها تا چندین مگاوات نیز خواهد بود. در صورت عدم تهویه و دفع مناسب این حرارت، دما در تمام و یا برخی از نقاط دیتاسنتر بالاتر از حد مجاز رفته و اصطلاحا دچار نقاط داغ (Hot Spots) خواهد شد.

شبیه سازی CFD دیتاسنتر و مراکز نگه داری داده- DATA Center CFD Modeling

شبیه سازی CFD دیتاسنتر و مراکز نگه داری داده- DATA Center CFD Modeling

مطابق قوانین و استانداردهای رایج مانند ANSI/ASHRAE Standard 90.4-2016 روش ها و روابطی برای محاسبه بار حرارتی دیتاسنتر و میزان جریان های خنک کاری آن وجود دارد. با این وجود، روابط و استاندارهای تهویه، غالبا بار حرارتی را یکنواخت در نظر می گیرند و توانایی تخمین دقیق نقاط داغ و پروفیل های سه بعدی دما و سرعت در دامنه حل را ندارند. در صورت استفاده از روابط تحلیلی و تجربی کلی، مجبور به استفاده از توان خنک کاری بیشتری در دیتاسنتر هستیم تا مطمئن شویم در هیچ یک از شرایط بهره برداری از دیتاسنتر، امکان وقوع هات اسپات و بروز محدودیت در عملکرد دیتاسنتر وجود نخواهد داشت.

روش مطئن تر و مدرن امروزی، شبیه سازی سیستم تهویه دیتاسنتر با استفاده از ابزارهای قدرتمند شبیه سازی است. یکی از قوی ترین و پیچیده ترین ابزارهای شبیه سازی حرارتی و جریانی دیتاسنتر، دینامیک سیالات محاسباتی است. با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی که به انحصار با نام CFD  برگرفته از Computational Fluid Dynamics نیز شناخته می شود، می توان الگوهای جریانی و حرارتی سیستم های الکترونیکی و سیستم های تهویه مطبوع را با دقت بالایی آشکارسازی نمود. علاوه بر آن امکان معرفی بارهای حرارتی متنوع ناشی از مانورهای مختلف دیتاسنتر و همچنین مانورهای مختلف بار و تنظیم دما در سیستم های سرمایشی نیز وجود دارد.

نمونه ای از یک شبیه سازی CFD در دیتاسنتر

نمونه ای از یک شبیه سازی CFD در دیتاسنتر

ابزارهای مختلفی برای شبیه سازی CFD دیتاسنترها وجود دارد. یکی از این ابزارها که از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است، نرم افزار FLUENT و بعدها ANSYS_FLUENT است. این نرم افزار قدرتمند به صورت عمومی، امکان شبیه سازی طیف گسترده ای از فیزیک ها را دارد و با استفاده از آن، می توان شرایط Steady و Transient دیتاسنتر را نیز مدل سازی نمود. با وجود قدرت بسیار بالای FLUENT در بین نرم افزارهای CFD، استفاده از این نرم افزار و ستاپ حل، برای کاربران مبتدی CFD، قدری پیچیده خواهد بود و علاوه بر آن، نیاز به منابع و پردازشگرهای محاسباتی قدرتمند، جهت انجام محاسبات دارد.

نرم افزار CFX از خانواده ANSYS نیز دارای شرایط مشابهی است با این تفاوت که ستاپ حل در آن قدری آسان تر است و نرخ همگرایی بالاتری دارد. بر خلاف FLUENT، نرم افزار CFX به صورت پایه ای دارای المان های فن و کویل حرارتی نیست و میبایست با استفاده از جملات چشمه و چاه معرفی شوند.

نرم افزار دیگر مورد استفاده در تحلیل حرارتی و جریانی دیتاسنترها، نرم افزار FloVent است. این نرم افزار یکی از نرم افزارهای تخصصی تحلیل CFD سیستم های تهویه مطبوع است و با استفاده از آن، می توان دیتاسنترها را نیز شبیه سازی نمود. استفاده از این نرم افزار، چندان پیچیده نیست و زمان محاسبات نیز با سیستم های محاسباتی معمول، معقول خواهد بود. استفاده از این نرم افزار، چندان در ایران رایج نیست.

دیگر نرم افزار مورد استفاده در شبیه سازی CFD جریانی و حرارتی دیتاسنترها، نرم افزار DCX از خانواده نرم افزارهای 6-Sigma و Future-Facilities است و به صورت اختصاصی در تحلیل دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نرم افزار نیز نسبت به سایر نرم افزارها آسان است و بسته به دقت مورد نیاز، می توان شبکه محاسباتی آن را تنظیم نمود.

دیگر نرم افزاری که می تواند در تحلیل جریانی و حرارتی دیتاسنترها مورد استفاده قرار گیرد، کد و نرم افزار FDS است. این کد نیز بیشتر برای شبیه سازی حریق و پخش دود در محیطهای مختلف و من جمله دیتاسنترها کاربرد دارد، اما با توجه به در اختیار داشتن مدل توربولانسی پیشرفته LES و همچنین در نظر گرفتن مکانیزهای مختلف انتقال حرارت مانند جابجایی طبیعی و تشعشع، می توان از آن برای شبیه سازی CFD جریان و حرارت دیتاسنترها نیز بهره جست.

خدمات تعمیرات ساختمان

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. ک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته،

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته،

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

موفقیت در ساختمان‌های تجاری

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

یک معامله گر برای طرف تجاری

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. ک

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

services-tabs-139154408

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

برخی از کارفرمایان و همکاران ما

در ذیل نام و نشان برخی از کارفرمایان ما درج شده است. برخی از پروژه ها به صورت قرارداد حقیقی و توسط مدیر گروه منعقد گردیده است

جهت دریافت هر گونه اطلاعات و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا فرم مشاوره را تکمیل نمایید.
تلفن: 02122310446

لطفا شرح مختصری از درخواست خود به همراه اطلاعات تماس خود را در فرم زیر وارد کنید. همکاران و مشاوران ما در اسرع وفت با شما تماس خواهند گرفت.

نام *
نام خانوادگی *
آدرس ایمیل *
شماره تماس

موضوع پیام

چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟